Prof.Dr.Mehmet Çakır I Göz Hastalıkları Uzmanı ve Retina Cerrahisi

Epiretinal Membran

Prof.Dr. Mehmet Çakır

Göz Hastalıkları Uzmanı ve Retina Cerrahisi

Epiretinal Membran

Epiretinal membranlar, merkezi görmeyi sağlayan makula (sarı nokta) bölgesinin üzerini kaplayarak merkezi görmeyi azaltan zarlardır. Çoğunlukla normal yaşlanma süreci nedeniyle, eşlik eden herhangi bir göz hastalığı olmaksızın (idiyopatik) görülen bu hastalık ayrıca diyabet, damar tıkanıklıkları, laser fotokoagülasyon sonrası, enflamatuar hastalıklar, tümörler, retina dekolmanı ve göz travması gibi durumlarla beraber de görülebilir.

Epiretinal membran bulunan hastalarda genellikle membranın makulaya yaptığı traksiyon (çekinti) ve distorsiyon (normal yerinden kaydırma) nedeniyle, yavaş ilerleyen, cisimleri kırık görme (metamorfopsi) , okumada güçlük, çift görme ve santral görme kaybı şikayetleri bulunur.
Hastalar şikayetlerinin ilerlemesini değerlendirmek için Amsler kartından faydalanabilirler. Normal Amsler kartı, 5 mm eninde ve 5 mm boyunda küçük karelerden oluşan bir karttır. Sarı nokta hastalığı ve makulayı bozan diğer makula hastalıklarında, erken tanı amaçlı kullanılmaktadır.

Bu tip hastalarda görme keskinliği testinden sonra, lens kullanılarak yapılacak biyomikroskopik muayene tanıyı koymada yeterli olacaktır.

Optik koherens tomografi OKT diye adlandırılan, makulanın dikey ve yatay kesitlerini alan tomografi tetkiki ile de epiretinal membranın varlığı gösterilebilir.

Epiretinal membran tanısı olan hastalarda, hayat standartını bozacak düzeyde görme keskinliğinde azalma ortaya çıktığında tedavi, cerrahidir. Görmenin azalmasının yanı sıra, cisimlerin belirgin biçiminde eğri görülmesi, hekimi cerrahi tedavi uygulamaya yönlendirir. pars plana vitrektomi adı verilen bu operasyonla makula üzerindeki zar, özel mikrocerrahi aletler yardımı ile soyulur. Böylelikle makula üzerindeki çekme kuvveti ortadan kaldırılır. Operasyon sonunda, hastanın görme düzeyi artabilir veya aynı kalabilir. Bu, hastanın iyileşmeye karşı vereceği cevaba göre değişir.

Prof.Dr.Mehmet Çakır
Göz Hastalıkları Uzmanı ve Retina Cerrahisi

Bizi Arayın

Randevu Alın

Randevu Formu