Prof.Dr.Mehmet Çakır I Göz Hastalıkları Uzmanı ve Retina Cerrahisi

Presbiyopi (Yakın Gözlük)

Prof.Dr. Mehmet Çakır

Göz Hastalıkları Uzmanı ve Retina Cerrahisi

Presbiyopi (Yakın Gözlük)

Presbiyopi nedir?
40 yasin üzerinde, yasa bagli yakini görememe sorunudur. Gözlerimizin içindeki mercek sekil degistirebilen bir yapiya sahiptir. Gözlerimiz içindeki mercek bu özel yetenek sayesinde cisimler yakina geldiginde, siserek seklini degistirebilir ve görme kalitesini arttirir. Yakin görme bu sekilde gerçeklesmektedir. 40 yasindan sonra göz bu yetenegini yavas yavas kaybetmeye baslamaktadir.

Presbiyopi neden olusur?
Uzaktaki cismin yakına gelmesiyle beyine ulasan uyarı değerlendirilerek göze iletiliyor. Burada gözün “silier cisim” denen bölgesinde kaşların kasılıp gevşemesiyle buna bağlı lifler geriliyor yâda gevşiyor. Liflerin bu hareketi lensin incelerek yâda tombikleşerek kırıcılığının artmasına neden oluyor. Yasa bağli olarak bu yeteneğimizi kaybediyoruz.

Kesin olarak ispatlanamamış olsa da bu yeteneğimizin yasa bağlı olarak kaybedilmesi ile ilgili en yakın teori hücre yaşlanması teorisidir. Bu teoride yaşlılığa bağlı olarak saçımızın beyazlaması gibi göz hücrelerimizin bu yeteneğini kaybetmesidir. Bu yüzden bunu bir patolojik bir sorun olarak değil fizyolojik bir yaslanma olarak değerlendiriyoruz.

Presbiyopi yıllara göre her insanda son derece standart bir şekilde artıyor. 40 yaşından sonra her 10 yılda bir, +1 numara büyüme gösteriyor. 50 yaşında +2, 60 yaşında ise +3 numara büyümüş oluyor. Ama burada ilginç bir durumla karşı karşıya kalıyoruz. Örneğin gözünüz -2 ise 40 yaşında buna +1 eklenir. Bu durumda yakını görmek için -1 numaraya ihtiyaç duyuyorsunuz. 50 yaşına geldiğinizde ise uzak için -2 numaraya ihtiyaç varken yakın gözlüğüne ihtiyaç kalmıyor. Bu nedenle miyop olup da ‘Ben yakını çok iyi görüyorum’ diyen hastaların yakını iyi görmelerinin nedeni iki rahatsızlığın üst üste gelerek kusur azaltıcı bir etki oluşturmasıdır.

Presbiyopinin belirtileri nelerdir?
Presbiyopi hastaları cisimleri 50 cm. den daha yakına getirdiklerinde görmekte zorlanmaktadır. Bu nedenle cisimleri uzaklastırarak görebilirler.

Prof.Dr.Mehmet Çakır
Göz Hastalıkları Uzmanı ve Retina Cerrahisi

Bizi Arayın

Randevu Alın

Randevu Formu